ZŁOTA „JESIEŃ” FAINY NIKOLAS

JesieńJuż kilka tygodni minęło od premiery długo oczekiwanej płyty Fainy Nikolas, która powstawała na przestrzeni kilku miesięcy w Rosji i w Polsce. Album nosi tytuł „Jesień”, ale gwarantuję, że muzyki, jaką przygotowała dla nas Faina słucha się znakomicie o każdej porze roku. Romanse i piosenki liryczne XXI wieku do tekstów współczesnej moskiewskiej poetki Swietłany Kowalowej, to zupełnie nowy materiał Fainy. Na płycie znalazło się 13 utworów, a każdy jest małym dziełem, skomponowanym, nagranym i zaśpiewanym z największą starannością o każdy detal. Własnie to, w połączeniu z talentem obu artystek sprawia, że płyty słucha się tak znakomicie!

Uważam, że jest to jedna z najciekawszych płyt jakie ostatnio słyszałem – i to nie tylko w sferze muzyki rosyjskiej. Jeżeli lubicie rosyjskie romanse, to album Fainy, jest płytą, którą po prostu trzeba mieć w swojej kolekcji! 

2Gdybym miał wskazać najlepszy utwór na płycie, to miałbym poważny problem, ponieważ każdy utwór zaskakuje. Niska i ciepła barwa oraz wrażliwość Fainy sprawiają, że w naszych domach zagości na chwilę prawdziwa ciepła i kolorowa jesień. Ale nie tylko o jesień tu chodzi. Jak mówi sama artystka „Jesień to tytuł, który nie jest związany tylko z porą roku. Jesień, to także dojrzałość – pora plonów”. I taka też jest ta płyta – wyjątkowo dojrzała pod każdym względem. Aranżacje orkiestrowe, rosyjskie brzmienia i mądre, emocjonalne teksty Swietłany Kowalowej (do płyty dołączona jest książeczka z tekstami) czynią z tej płyty bezcenny punkt na mapie rosyjskiego romansu – tak mocno związanego dzięki Fainie z Polską.

Większość aranżacji na płycie zostało przygotowanych i nagranych pod kierownictwem Aleksandra Maksimowa. Właściwie wszystkie instrumenty były nagrane w Warszawie przez młodych polskich muzyków lub przez samego Maksimowa. A bałałajka do utworu 7 została nagrana w Moskwie (jak na bałałajkę przystało :-)

Swietłana Kowalowa i Faina Nikolas mają na swoim koncie wspólny duży sukces. Podczas konkursu „Romans. XXI wiek” emitowanego przez rosyjski kanał „Kultura” w 2011 roku, utwór „Volya volnaya” zwyciężył – został uznany za najlepszy romans! A podkreślić należy fakt, że konkurs miał odzwierciedlać tendencje rozwoju romansu jako gatunku w naszym wieku! Kompozycja została wybrana spośród 1685 utworów nadesłanych na konkurs, a w ścisłym finale pokonała 17 najlepszych. Jury podkreśliło wówczas fakt, że Faina, która przyjechała do Polski na początku lat 90. zachowała w sobie wszystko to co najlepsze dla rosyjskiego romansu. Można powiedzieć, że muzyka w jej wykonaniu pozbawiona jest współczesnych naleciałości, jakie przyniósł za sobą wiek XXI. I to jest jedna z wielu zalet twórczości Fainy.

Więcej o „Romans. XXI wiek” TAK SIĘ RODZĄ GWIAZDY!

A jak się obie Panie poznały? To też ciekawa historia, którą opisała Faina na swojej płycie:

Ten album nie powstałby, gdybym pewnego jesiennego wieczoru nie odkryła poezji Swietłany Kowalowej. Pod wrażeniem tej pięknej liryki, jakie na mnie wywarła, wpisałam się do Księgi Gości na Jej stronie internetowej. Wpis ten zapoczątkował naszą znajomość, która w niedługim czasie zaowocowała nagraniami roboczych wersji nowych utworów Swietłany. Następnie było nasze spotkanie na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Rosyjskiej, wspólne zwycięstwo w konkursie „Romans – XXI wiek” z „Wolną wolą”, udział w muzyczno-poetyckim albumie Swietłany „Wszystkim wiatrom opowiem” z mistrzami rosyjskiej sceny muzycznej, występy gościnne w Moskwie i Sankt Petersburgu… Podczas jednego z tych wyjazdów właśnie powstał pomysł solowego albumu z piosenkami lirycznymi i romansami Swietłany Kowalowej. Właśnie ten oto album trzymają Państwo w ręku.

Ja tez mam nadzieję, że niebawem będziecie trzymali ten album w ręku. Bo trudno jest zrecenzować muzykę, szczególnie taką, której najmocniejszą stroną są emocje. Emocje trzeba poczuć, a poczujecie je słuchając płyty Fainy Nikolas, którą gorąco polecam wszystkim osobom zainteresowanym rosyjską muzyką, w najlepszym wydaniu. Gwarantuję, że po pierwszym przesłuchaniu płyty, od razu włączycie ją od początku… :-)

Michał Bober

Wstęp-o poetce

Płyty posłuchać można na oficjalnej stronie Fainy Nikolas
Płytę można kupić na www.rosyjskiecd.xen.pl

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s