14 WRZEŚNIA W LEGNICY WYSTĄPI LENINGRAD!

SznurovW dniach 13-15 września 2013 roku w Legnicy odbędzie się szereg wydarzeń związanych z obchodami 20-lecia opuszczenia Legnicy przez wojska radzieckie. W związku z tym w ciągu trzech dni odbędzie się szereg ciekawych konferencji, prezentacji, pokazów, na które Legnica serdecznie zaprasza!

Na szczególną uwagę (od strony muzycznej) zasługuje koncert zespołu „Leningrad”, oraz występy teatru z Moskwy (spektakl „Rzeczy”). Poznaj szczegółowy program: 

DWADZIEŚCIA LAT PO
TWENTY YEARS AFTER
ДВАДЦАТЬ ЛЕТ СПУСТЯ

Projekt artystyczno-społeczny
Legnica, 13-15 września 2013 roku

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec
Pomysłodawcy: Wydawnictwo Edytor w Legnicy, Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata”
Producent: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

Idea

Podstawową ideą naszego projektu jest SPOTKANIE. Ponad podziałami, ponad ideologiami, przywołujące historię, ale przede wszystkim tę ludzką, indywidualną. Nie chcemy zapominać, w jakim historycznym kontekście obywatele ZSRR przybyli do Legnicy i dlaczego nasze miasto do dziś nazywa się „małą Moskwą”. Ale nie będziemy tego również wypominać.


Chcemy POROZMAWIAĆ o tym, co było dobre i co złe. Niech wypowiedzą się ludzie, wśród nich artyści o konkretnej, wyrazistej opinii: dokumentalny Teatr.doc z Moskwy, który swoje opowieści układa z osobistych relacji, buntownicza kapela Leningrad, kontestująca od lat „jedynie słuszną” ideologię. Nie będzie to więc nostalgiczno-sentymentalny powrót do tamtych czasów, ale poważna, niepozbawiona ostrych sądów rozmowa.


Rozmowa o LUDZKICH HISTORIACH.


Marcin Zaremba, historyk, którego nie można posądzić o służbę jakiejkolwiek ideologii, we wstępie do swojej świetnej książki Wielka trwoga napisał najważniejsze dla naszego projektu słowa:
Uważam, że nadszedł czas na odpolitycznienie powojennej przeszłości, na pochylenie się nad zjawiskami społecznymi, nad codziennym życiem Polaków. Przestrzenią nieomal zupełnie nie przedstawioną przez badaczy pozostaje świat zbiorowych wyobrażeń, opinii, emocji. Naszym, historyków, zadaniem jest opowiadanie historii ludzkiej, a zatem powinniśmy zapytać o emocje, spróbować odtworzyć te najważniejsze, zastanowić się, z czym się wiązały i jaki miał wpływ na dalsze zachowania i postawy ludzi. Wydarzenia nabiorą pełni, staną się bardziej zrozumiałe, gdy osadzimy je w kontekście. Tego jestem pewien.

Takie PYTANIA postawimy we wrześniu w Legnicy.

Jacek Głomb

* * *

Program

13 września (piątek)

11.00 – konferencja „Wyjdą, nie wyjdą” (pod patronatem honorowym przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, Grzegorza Schetyny) – Scena Gadzickiego

13.30 – prezentacja Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – Scena Gadzickiego

16.00 – odsłonięcie tablicy przy Bramie Lecha Wałęsy – Galeria Piastów

18.00/19.30 – pokaz filmu dokumentalnego Europa Środkowa idzie na wolność w reżyserii Mirosława Jasińskiego – Scena Gadzickiego

18.00/19.30 – premiera spektaklu Rzeczy Teatru doc. z Moskwy – Scena na Nowym Świecie


14 września (sobota)

12.00 – pokaz grup rekonstrukcyjnych z różnych epok historycznych – Park Miejski

17.00 – spotkanie aktualnych i byłych mieszkańców Legnicy – Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów – biesiada wspomnieniowa – Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Jaworzyńska (dawna szkoła radziecka)

20.00 – koncert zespołu Leningrad – Park Miejski

Leningrad to założona w 1997 roku legendarna grupa, której liderem jest charyzmatyczny Siergiej „Sznur” Sznurow. Charakterystyczna dla tego zespołu jest różnorodna, często „ostra” muzyka, z użyciem dużej liczby instrumentów dętych, oraz buntownicze, wulgarne teksty w poetyce tzw. „alkoholowego egzystencjalizmu”, które obok ekscentrycznych, prowokacyjnych zachowań na scenie i poza nią wywoływały kontrowersje, a zarazem przyniosły zespołowi wielką popularność. Twórczość Leningradu stała się manifestem pokolenia walczącego z ponurym, niedemokratycznym obliczem współczesnej Rosji – kraju, gdzie ucieczką przed beznadzieją codzienności jest jedynie wódka i seks.


15 września (niedziela)

12.00 – Raport z podzielonego miasta – prezentacja wyników badań etnograficznych z lat 2010-2013, przeprowadzonych przez dr Zuzannę Grębecką i jej studentów z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego – Caffe Modjeska

15.00 – Kino teatralne – Scena Gadzickiego:

Ballada o Zakaczawiu – teatr telewizji, reż. W. Krzystek (2001)
Mała Moskwa – film fabularny, reż. W. Krzystek (2008)
Wschody i Zachody Miasta – teatr telewizji, reż. J. Głomb (2005)

POBIERZ PROGRAM – DWADZIEŚCIA LAT PO

shnur_1

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • PARTNERZY:

 • Gazeta rosyjska
 • Wrzesień 2013
  Pon W Śr Czw Pt S N
  « Sier   Paźdź »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30