„WIECZÓR ROSYJSKI” – ŚWIĘTO KULTURY ROSYJSKIEJ 5 PAŹDZIERNIKA 2013 W KATOWICACH

Wieczór rosyjski plakatDzięki wsparciu finansowemu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Stowarzyszenie „Projekt Śląsk” organizuje 5 października 2013 roku (sobota) w Kinoteatrze Rialto w Katowicach „Wieczór Rosyjski”. Będzie to swoiste święto kultury rosyjskiej! Start o godz. 16:00. W programie znajdą Państwo – panele dyskusyjne z udziałem dziennikarzy, publicystów, politologów i polityków z Polski i Rosji; pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu Andrieja Zwiagnicewa „Elena” oraz na koncert męskiego chóru prawosławnego „Oktoich”.

CHÓR „OKTOICH”

Działalność męskiego chóru „Oktoich” rozpoczęła się w 1991 roku i trwa niezmiennie do dzisiaj, obfitując w prestiżowe nagrody, udziały w światowej sławy festiwalach i konkursach oraz koncerty, gromadzące rzesze sympatyków. Fani muzyki sakralnej, będącej połączeniem brzmień pochodzących z tradycji słowiańskiej- Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy, Rosji, już ponad 20 lat doceniają profesjonalizm zespołu. Na ich koncertach można posłuchać również pieśni w języku greckim – z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos).

Liczba koncertów, które zagrali – a jest ich około 800 – świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu działalnością „Oktoich”. Muzycy prezentowali się w salach koncertowych i filharmonicznych w całej Europie, m.in. Moskwie, Londynie, Brukseli, Budapeszcie, Tbilisi, Kiszyniowie, Bukareszcie, Pradze, Berlinie, Monachium, Hanowerze… Są 4-krotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki cerkiewnej w Hajnówce (I i II miejsce; 1992, 1994, 2006, 2011 r.) oraz Międzynarodowego Festiwalu Kunsztu Śpiewu Diakońskiego w Moskwie – na którym zdobyli nagrodę specjalną (1997 r.). W 2004 roku zostali uhonorowani Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno-ekumenicznej.
Chór uświetniał wiele pięknych uroczystości i występował przez znakomitymi gośćmi: Papieżem Janem Pawłem II, Patriarchą Konstantynopola – Bartłomiejem I, Patriarchą Moskwy i wszech Rusi Aleksem II; Teoktysta I – Patriarchy Rumunii; Eliasza II – Patriarchy Gruzji…

Dlatego też szczególnie miło będzie ich posłuchać ich koncertu na Wieczorze Rosyjskim, który odbędzie się już 5 października w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach.

chór_ oktoich

W panelach dyskusyjnych wezmą udział m.in: Ariadna Rokossowska, dziennikarka „Rossijskoj Gaziety”, Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie, rosyjski politolog Iwan Prieobrażeński oraz komentator RIA Nowosti, Dmitrij Babicz, a także dr Wiktor Ross, rosjoznawca, dyplomata oraz dr hab. Joachim Diec, dyrektor Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.

Panele poprowadzą: dr Marek Migalski, członek Delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja oraz dr Stanisław Górka z Instytutu Europeistyki UJ.

Dokładny program „Wieczoru Rosyjskiego” dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia – TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy do udziału! Wstęp jest wolny. Wystarczy tylko zgłosić się do nas i potwierdzić chęć udziału: biuro@projektslask.pl, tel. 32 353 80 43.

Strona „Wieczoru Rosyjskiego” – www.rosyjskiwieczor.pl

Profil wydarzenia na Facebooku – www.facebook.com/wieczorrosyjski

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s