26-27 kwietnia 2014 r. w Londynie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal – Konkurs Rosyjskiego Romansu i Piosenki Rosyjskiej przy wsparciu Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej i federalnej agencji „Rossotrudnichestvo”. W Festiwalu-Konkursie wzięła udział rosyjska artystka Faina Nikolas z Polski z dwoma utworami do tekstów współczesnej poetki Swietłany Kowalowej – „Wolna wola” i „Sieriożka”. W programie konkursowym Faina Nikolas zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii „Romans Rosyjski” za wykonanie utworu „Sieriożka”!
–
Patronem Festiwalu był Ludowy Artysta Rosji Siergiej Zacharow. Kierownik Projektu – Olga Brumley. Zastępca Kierownika – Maria Zheleznikova.
–
Międzynarodowe Jury 2014
Przewodniczący jury: Siergiej Zacharow (legendarny baryton), Ludowy Artysta Rosji.
Amanda Roocroft (gwiazda opery angielskiej, sopran) – profesor śpiewu w Royal College of Music – Wielka Brytania.
Aleksandra Durseneva (znakomity mezzosopran ) – solistka Teatru Bolszoj, Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej.
Alexander Naumenko (solista angielskiej Opery Narodowej, światowej sławy tenor) – Wielka Brytania.
Michael Kazinik – muzyk i muzykolog, skrzypek-wirtuoz, pisarz, poeta, filozof, reżyser, pedagog, erudyta naszych czasów – Szwecja.
David Serero (świetny baryton, uznany i chwalony przez krytyków na całym świecie) – Francja.
–
W Festiwalu-Konkursie wzięła udział rosyjska artystka Faina Nikolas z Polski z dwoma utworami do tekstów współczesnej poetki Swietłany Kowalowej – „Wolna wola” i „Sieriożka”. Swietłana Kowalowa przyleciała również do Londynu z mężem Walerym na zaproszenie Patrona Festiwalu – Ludowego Artysty Federacji Rosyjskiej Siergieja Zacharowa.
W programie konkursowym Faina zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii „Romans Rosyjski” za wykonanie utworu „Потеряла утром я одну сережку”/„Sieriożka” (muzyka Siergiej Belogolov). Oraz jako gość festiwalu wystąpiła w koncercie finałowym z „Wolną wolą” (muzyka Vyacheslav Semenov).
W londyńskim wydarzeniu wzięli udział wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Rosji, Polski, Bułgarii, Ukrainy, Łotwy, Szwecji, Estonii, Niemiec, Francji i innych krajów. Festiwal odbył się w słynnym Królewskim Royal College of Music i trwał dwa dni.
–
Zdjęcia z komentarzami
The Royal College of Music – wyższa uczelnia muzyczna znajdująca się w Londynie. Uczelnia została ufundowana i założona w 1882 roku pod patronatem księcia Walii, a pierwszymi dyrektorami zostali sir George Grove i sir Hubert Parry. Zajęcia rozpoczęły się w 1883 roku. Budynek uczelni zaprojektowany przez Artura Blomfielda, został zbudowany w 1894 roku. College posiada muzeum oraz archiwum, założycielem których był przede wszystkim George Grove. Uczelnia słynie ze swego Muzeum Instrumentów Muzycznych będącego częścią Centrum Historii Wykonawstwa. Znajduje się w nim kolekcja ponad 800 instrumentów zaczynając od XV wieku po nasze czasy. College posiada również pokaźną kolekcję autografów muzycznych, wśród których znajdują się rękopisy największych arcydzieł w historii muzyki. College jest związany z rodziną królewską. Jego patronem jest obecnie królowa Anglii. Przez 40 lat królowa Elżbieta była także prezydentem; w 1993 zastąpił ją książę Walii, a królowa otrzymała tytuł President Emerita. College uczy muzyki poważnej na poziomach od licencjatu po doktorat, posiada także sobotnią szkołę muzyczną dla dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Uczelnia jest dumna ze swoich wspaniałych absolwentów – światowej sławy muzyków.
Ceremonia otwarcia odbyła się 26 kwietnia w Britten Theatre (400 miejsc), który został otwarty przez królową w 1986r. dla potrzeb widowisk operowych, baletowych i teatralnych. Festiwal otworzył recital Ludowego Artysty Rosji Siergieja Zacharowa z solistami The Russian Virtuosi of Europe. Akompaniator – Zasłużony Artysta Rosji Aleksander Kagan.
Konkurs przebiegał na sali koncertowej Amaryllis Fleming Concert Hall (468 miejsc), zaprojektowaną przez Arthura Blomfielda, wzniesioną w 1901 i odrestaurowaną w latach 2008-2009.
Przygotowania do występu:
Poetka Swietłana Kowalowa (Moskwa):
Siergiej Zacharow ogłasza werdykt Jury:
Z poetką Swietłana Kowalową, zadowolone:
–
Święto rosyjskiego romansu pozostawiło miłe i przyjemne wrażenia!
Faina Nikolas
–
Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
Skomentuj