FENOMEN ANNY GERMAN W ROSJI (cz. 1)

AnnaGerman-75Przez blisko dwadzieścia lat swojej kariery muzycznej Anna German wiele razy była u szczytu popularności. W Polsce okres największego zainteresowania jej twórczością przypadał na lata 60., we Włoszech były to lata 1966 – 1967. Po tragicznym wypadku, w kraju już nigdy nie udało się jej powtórzyć sukcesu, a po śmierci wokalistki, praktycznie o niej zapomniano. Zupełnie inaczej było w Związku Radzieckim, popularność którą artystka zdobyła podczas swoich pierwszych koncertów niezmiennie trwa do dnia dzisiejszego.

Agata Urbaniak

Polscy artyści, którzy występowali z piosenkarką podczas koncertów, wielokrotnie podkreślali ogromne uznanie wokalistki w republikach radzieckich. Jan Laskowski w lutym 1980 roku został zaproszony przez artystkę na jej koncert, który odbywał się w Kijowie. Wydarzenie to wspomina tak: „na dworze dwunastostopniowy mróz, na ulicach pusto, a przed wejściem do teatru, w którym odbywał się koncert, tłum ludzi (około tysiąca!). Z głośników płynie śpiew Ani. Przedostałem się do środka, bo zostawiła dla mnie zaproszenie. W sali nie było ani jednego wolnego miejsca – wszystko zajęte: schody, barierki, poręcze! Sześć tysięcy osób, a na scenie tylko Anka! W głębi nieoświetlona orkiestra. Oświetlano jedynie ją. Publiczność była zachwycona i poruszona jej śpiewem. W sali panowało takie skupienie, że w chwilach pauz cisza była aż przejmująca. Takiej widowni nie widziałem nigdy! Chłonęła każde słowo, każdy gest Ani” .

anna-german_1804064Często mówiono, że Anna German była zbyt sentymentalna, aby powtórzyć swój sukces na polskiej scenie muzycznej, że nie zmieniała swojego repertuaru zgodnie z panującymi wówczas trendami. W Związku Radzieckim kochano ją właśnie za sentymentalizm „mówiono, że jest sentymentalna, ale na przykład Rosjanie ten jej sentymentalizm w piosence, tę niezwykłą barwę głosu i melodyjność uwielbiali. U nich z ogromnym powodzeniem śpiewała też żartobliwe piosenki” . Piosenkarka wywierała bardzo duże wrażenie na publiczności radzieckiej. Sama wspominała o tym, że nie może wykonywać podczas koncertów utworu Гори, гори, моя звезда, ponieważ zdarzały się przypadki śmierci. Widzowie umierali na zawał serca w czasie słuchania tego romansu w aranżacji German .

Według Waldemara Koconia , który występował z artystką w Związku Radzieckim i Mongolii, piosenkarka była tak popularna w ZSRR, ponieważ cały czas była sobą, została normalnym człowiekiem „w Związku Radzieckim kochali Annę za to, że była wielkim, a przy tym bardzo normalnym i zwyczajnym człowiekiem. Miała wspaniałe podejście do ludzi i ogromny talent. Z całą pewnością w tamtych latach była w Związku Radzieckim największą gwiazdą. Anna German to była magia!” . Dodaje również, że w Związku Radzieckim modlono się do artystki, a w czasie koncertów dostawała od publiczności takie ilość kwiatów, że gdyby położyć je wszystkie na scenie jeden na drugim to mogłyby ją zasłonić.

Panajot Bojadżijew i Ryszard Siwy , którzy akompaniowali artystce podczas tournée po Związku Radzieckim wspominali: „cieszyła się w Związku Radzieckim tak dużą popularnością, że gdy przyjeżdżaliśmy do jakiegoś miasta, witały nas transparenty, zatrzymywano ruch uliczny, a drogę torował nam wóz milicyjny! Ania dostawała mnóstwo bukietów do garderoby i na scenie. Matki wysyłały swoje córeczki, by wręczały kwiaty na estradzie, i robiły im zdjęcia z Anną German. Po jednym z ostatnich imageskoncertów urządzono nam małe, trwające około dwóch godzin, przyjęcie. Kiedy wyszliśmy, przed teatrem czekano jeszcze na Anię. Z kwiatami i upominkami!” . Panajot Bojadżijew dodał, że Anna German jednocześnie żyła w dwóch światach: rosyjskim, który ją uwielbiał, i polskim, który odwrócił się od niej. Tłumaczył też, że zachowanie polskiego środowiska mogło być reakcją na ogromną sympatię jaką darzono artystę w ZSRR, w pewnym sensie Rosjanie uważali ją za swoją, dlatego też Polacy ją odtrącili.

Roman Ziemlański akompaniował wokalistce w koncertach po europejskiej części ZSRR na przełomie 1977 i 1978. Twierdził, że niektórzy uważali ją za piosenkarkę polsko-rosyjską. To przeważnie tam koncertowała i miała szerokie grono wielbicieli „trudno opisać, jeśli się tego nie widziało, jak czterotysięczna widownia reagowała na jej śpiew! Takie sceny znamy właściwie tylko z amerykańskich filmów. Pamiętam, że pierwsze nasze koncerty nie odbyły się, bo Anna źle się czuła. Publiczność przez kilka miesięcy nie chciała zwrócić kupionych biletów! W końcu doczekała się przyjazdu Ani”

Fotografik Marek Karewicz podczas jednej z tras koncertowych był pod dużym wrażeniem popularności artystki „były ogromne brawa i owacje na stojąco. Jej popularność w Rosji była szokująca. Miała tam otwarte drzwi – mogła jechać w każdej chwili i śpiewać za każde pieniądze (…) Z żalem muszę przyznać, że w Polsce Anna German była znacznie mniej popularna, niż na to zasługiwała” .

70576563_German_YEho_lyubvi_fotoJedyną osobą ze Związku Radzieckiego, której w ekspresowym tempie wydano polską wizę, umożliwiającą uczestnictwo w pogrzebie artystki, była jej wieloletnia przyjaciółka Anna Kaczalina „узнав о цели ее поездки в Варшаву, ей беспрепятственно оформили все документы, и даже сотрудники районного Сбербанка на час задержались на работе, зная, что им нужно выдать иностранную валюту подруге Анны Герман” .

2 listopada 1975 roku rosyjska astronom Tamara Smirnowa odkryła nową asteroidę, krążącą wokół Słońca po orbicie między Marsem a Jowiszem. Nadano jej numer 2519 oraz imię annagerman.

Agata Urbaniak

Fragment pracy licencjackiej pt. „Fenomen Anny German w Rosji”,
Uniwersytet Gdański, kierunek: rosjoznawstwo, 2013 r.

Posłuchaj w Google Play

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s