ROCK, BRODA I POCZUCIE HUMORU

T0TFtbN78-UOd dobrych kilku lat interesuję się muzyką rosyjską. Do niedawna słuchałam wyłącznie zespołów i wokalistów, których twórczość jest w języku rosyjskim, jednak ostatnio moją uwagę przykuł zespół z Sankt Petersburga tworzący w języku angielskim. Chłopaki z kulturalnej stolicy Rosji nazywają się Riff Action Family i grają ostry rock. To czwróka brodatch, zwariowanych na punkcie muzyki Rosjan, którzy po prostu onieśmielają swoją charyzmą i poczuciem humoru. Ale zacznijmy od początku.

Beata Burzyńska 


Riff Action Family (z ang. Riff- riff gitarowy, Action – działanie, czyn, akcja, Family – rodzina) to nazwa słów z pozoru ze sobą nie związanych, które w sumie łączą najważniejsze dla członków grupy wartości życiowe. Z tej mieszanki słów i charakterów powstaje niesamowity materiał, którego słuchanie po prostu wciąga.


Vxr69_SISe8RAF powstał pod koniec 2008 roku, kiedy to muzycy przypadkowo spotkali się w studiu muzycznym „TOP Records” i z marszu nagrali dwie piosenki demo. To wtedy powstała nazwa zespołu [R.A.F.] zaproponowana przez Ivana Ponkina (gitarrra!). Wtedy nikt jeszcze nie podejrzewał, że grupa stanie się głównym projektem muzyków (każdy był wtedy zaangażowany w inych zespołach). Grupa zaczęła aktywnie tworzyć i koncertować w 2009 roku. Do tego czasu pojawił się materiał, który można bez wstydu pokazać szerokiej audytorii. Dziewiczym koncertem RAF był koncert „Vozduh – 2009”. Za nim posypały się koncerty w Petersburgu i Moskwie, wystąpienia na festiwalach oraz w klubach. Dużym sukcesem petersburskiego zespołu stał się występ w finale Eurowizji na szczeblu państwowym. Co prawda brodacze przegrali z babuszkami, ale dali niezłe show i przedstawili się całej Federacji Rosyjskiej jako faceci z jajami.

 


Tyle o historii – teraz czas na kilka słów o twórczości Riff Action Family. Wokalistą i liderem zespołu jest charyzmatyczny Staś Gordeev. Gra też na gitarze i pisze teksty piosenek. Vanya Ponkin, jak juz wspomniałam gra na gitarze obok Antona, który porywa swoją basówką. Wisienką tBWWMZccrOYna torcie jest Kirill Dmitriev, który gra na perkusji. Co się tyczy dyskografii, grupa wydała 2 albumy. Pierwszy „From Russia with love” z 2010 roku utrzymany jest w ostrym rockowym klimacie. Dodam, że głos Stanisława ma oryginalną barwę (na tyle, że albo ją uwielbiasz, albo nienawidzisz). Drugi album to „Rockkill” i został on wydany w 2011 roku. Ja osobiście zachęcam do słuchania i oceniania, a nie czytania moich subiektywnych rozmyślań. Aha! W marcu 2013 RAF wydali klip do rockowej ballady „Doors” , a w grudniu opublikowali teledysk do „Sky”, który wprost zaraża.


Poziom grupy jest naprawdę wysoki i aż dziw bierze, że jeszcze nie są mega popularnymi gwiazdami. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć choć trochę zespół. Bardzo jestem ciekawa, co rodacy o nim sądzą i jaką przyszłość wróżą!

 


From Russia with love,
Beata Burzyńska

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s